Chef de Partie (Fires & Flavors Restaurant)

Chef de Partie (Fires & Flavors Restaurant)

Job title: Chef de Partie (Fires & Flavors Restaurant)

Company: Marriott

Job description: İlan Tarihi Aug 27, 2021
İş Numarası 21096548
İş Kategorisi Food and Beverage & Culinary
Lokasyon JW Marriott Hotel Ankara, Kizilirmak Mah. Muhsin Yazicioglu Cad. No: 1 Sogutozu, Ankara, Turkey, Turkey
Marka JW Marriott
Çizelge Full-Time
Konum değişikliği mi? N
Pozisyon Türü Non-Management
Uzakta mı bulundu? N

Marriott International marka portföyünde, hem JW Marriott markası hem de Marriott Hotels markası bulunmaktadır.

Dünya genelinde 500’den fazla lokasyonda hizmet veren Marriott International’ın amiral markası olan Marriott Hotels, konuklarımızın seyahatlerini mükemmel hale getirmek için konuk ağırlama sanatını daha da geliştiriyor. Marriott Hotels’de ev sahibi olarak, ayrıcalıklı seçimler, sofistike bir tarz ve özenle tasarlanmış ayrıntılar sunarak bu vaadin gerçekleştirilmesini sağlayan çalışanlar, yani sizlersiniz. Becerileriniz ve hayal gücünüzle, hep birlikte seyahat dünyasının geleceğini yeniden şekillendireceğiz.

JW Marriott, Marriott International’ın lüks markalarından biridir ve ana kentlerde ve dünya genelinde farklı dinlence lokasyonlarında 80’den fazla JW Marriott otelleri bulunmaktadır. JW için çalışanlar her şeyden önce gelir. Çünkü siz mutluysanız, konuklarımız da mutlu olacaktır. Bu kadar basit. Otellerimiz çalışanlarımıza benzeri görülmemiş bir iş deneyimi sunar; topluluğun bir parçası olur ve çeşitlilik arz eden iş arkadaşları grubu ile gerçek dostluğun keyfini sürersiniz. JW, çalışanlarına eğitim, gelişim ve takdir-ödül fırsatları ve daha da önemlisi lüks bir ortamda tutkularınızın peşinden gidebileceğiniz bir yer sunar. Konukların müstesna şekilde ağırlanabilmesi, çalışanlarımıza gösterdiğimiz özenle başlar. Bunun adı JW Treatment™.

ADAY PROFİLİ

– En az 8 yıl deneyime sahip,

– Üniversitelerin ve/veya Meslek Yüksek Okulların ilgili bölümlerinden mezun,

– Ekip yönetiminde deneyim sahibi,

– Tercihen İngilizce bilen.

POZİSYON ÖZETİ

Sorumlu olduğu alanlarda üretilen yemeğin kalitesinin sürekliliği konusunda raporlama yaptığı amirlerine yardımcı olur. Görev yaptığı alandaki astlarına liderlik yapar ve tüm gıda ile ilgili işlevleri yönetirken aşçılık yeteneklerini sergiler. Bütçe çalışmalarını yürütür ve misafirlerin ve çalışanların memnuniyetini artırmak için yöntemler araştırır.

Marriott International, fırsat eşitliği sunan bir işverendir. İstihdam politikamızda işgücü çeşitliğine ve katılımcı, ‘önce insan’ diye bir kültürün sürdürülmesine inanıyoruz. Kişinin engellilik durumuna ve askerlik durumuna dayalı veya yürürlükteki yasalarla korunan başka bir duruma dayalı ayrımcılık yapmadığımızı taahhüt ediyoruz.

Expected salary:

Location: Ankara

Job date: Sun, 29 Aug 2021 07:18:56 GMT

Apply for the job now!

#Chef #Partie #Fires #Flavors #Restaurant